Moskova Samsun Ticaretine Akademik Bakış!

Moskova Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Eldar G. Abdulla -Zade, rektör yardımcısı, öğretim görevlileri, Prof. Dr. Necdet Çamaş ile birlikte Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundular. Bafra TSO toplantı salonunda bir araya gelen heyete Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, odanın çalışmaları ve Bafra Ovası’nda yetişen ürünler hakkında Türkçe ve İngilizce brifing verdi.

Toplantı sonrası yaptığı açıklamada toplantının son derece olumlu geçtiğini söyleyen Başar, “Kendilerinin ziyaret amacı Moskova Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasında oluşturulan işbirliği çerçevesinde bölgemizden Rusya’ya ve Moskova bölgesine ne tür ürünler gönderebiliriz, ne tür ürünlerle ilgili ticaret yapabiliriz bununla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. İki üniversite arasında başlayan işbirliği inşallah bizim bölgemizde yetişen ürünlerin de karşı kıyıya sorunsuz gitmesi ve orada pazarlara çıkmasıyla oluşacak bir sonucuna varılacak. Kendilerine Bafra’da kurmayı düşündüğümüz çalışmalarına devam ettiğimiz sera organize sanayi bölgemizin Rusya’ya ihracat konusunda doğru bir adım olduğunu söyledik. Burası gerçekleştikten sonra bölgemizde yetişen ürünler Moskova ve Rusya’ya gönderilecek. Şu anda Antalya bölgesinde yetişen ürünler Samsun limanından Rusya’ya gönderiliyor. Biz yeterince ürün gönderemiyoruz. Sera organize bölgemiz yetiştikten sonra hem serada yetişecek ürünlerimiz hem de Bafra Ovamızın ve Samsunumuzun diğer yerlerinde yetişecek ürünlerimizin Rusya pazarına sorunsuz gitmesi ve orada pazarlara çıkmasıyla oluşacak bir işbirliği çalışmasında bize yardımcı olacaklar” dedi.

Yapılan toplantı sonra heyet, OMÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Necdet Çamaş, Bafra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun ile birlikte sera alanlarını gezdi.


 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi