Samsun'un Turizm Potansiyeli

Türkiye’deki Karadeniz Bölgesinin en büyük şehri Samsun’u ziyaret etmeniz için 5 önemli sebep bulunuyor. Birçok tarihi ve turistik özelliğin tek bir yerde toplandığı kenti tatil için tercih etmeniz için yazının devamını okuyun.


Yaz Turizmi ve Sahil
Toplamda 17 ilçeye sahip olan şehrin 10 ilçesinin denize kıyısı bulunuyor. Denize kıyısı bulunan ilçelerin tamamında denize girebilme imkanı mevcut. Birçok mavi bayraklı plajların bulunduğu kentte özellikle merkez ilçesi olan Atakum’da tüm kıyı şeridi boyunca denize girebilme imkanı mevcut. Mayıs ayının sonralarında başlayan deniz sezonu Eylül ayının ilk haftalarına kadar devam ediyor.

Kentin belirli noktasında karavan kampları için ayrılmış özel alanlar ve bu alanlarda sunulan gerekli enerji imkanından faydalanma şansı mevcut. Yine kamplara yakın bölgelerde elektrikli su kayağı tesisi ve aquapark imkanları bulunmaktadır.
 

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
İnsanlar için yeşilin ve mavinin birçok tonunu Samsun’da bulabilirsiniz. Kuşlar da bu durumu farketmiş olmalı ki 320 farklı kuş türü Kızılırmak deltasında yaşamını devam ettiriyor. Doğadaki farklı kuş türlerini görmek için tüm Dünya’da ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Deltaya büyükşehir belediyesi tarafından düzenli turlar düzenleniyor. Alan fotoğraf tutkunlarının da sürekli ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu
Kızılırmak Nehri’nin, samsun Vezirköprü’de yer alan bölümündeki Şahinkaya Kanyonu, kayaların arasında üç kilometre boyunca eşsiz bir manzara sunuyor. Doğa sporları severlerin ve fotoğrafçıların uğrak noktası olan kanyonun kaya duvarları üzerindeki antik merdivenleri ve mağara girişi oldukça etkileyici görünümler sunuyor. Bölgede bulunan tekne turları ile keyifli manzaranın tadını çıkartabilir ve doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları
Tekkeköy ilçesinde bulunan Tekkeköy mağaraları tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak biliniyor. M.Ö. 15 bin ile M.Ö. 60 bin yılları arasında yaşamın olduğu bilimsel araştırmalarla hesaplanan vadide birçok o dönemlere ait bir çok irili ufaklı mağara bulunuyor. Yine aynı bölgede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan M.Ö. dönemlerine ait eserler mağara alanında bulunan arkeoloji müzesinde sergileniyor.


Geniş Konaklama İmkanı
Samsun, Otel ve pansiyon sayısıyla geniş konaklama sahiptir. Şehirde farklı özelliklerde ve farklı altyapılarda 30’dan fazla otel bulunmaktadır. Anemon Otel, Serra Otel, Sheraton Otel gibi 5 yıldızlı otelleri ve pansiyonları denize sıfır veya yürüme mesafesinde bulabilirsiniz. Bir diğer güzel yanı ise dilediğiniz her sezonda konaklama imkını bulabilirsiniz. Henüz tam olarak keşfedilmemiş olmasından dolayı çok kolay bir şekilde boş oda bulabilirsiniz.

Sizde hemen uçak bileti rezervasyonunuzu ve otel rezervasyonunuzu yaptırıp ufak bir Samsun ziyaretine gelin.

5 Reasons to visit Samsun, Samsun Guide, Samsun Hotels

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico

Samsun Beyaz Eşya Servisi - Atakum Beyaz Eşya Servisi