Uyku, kişinin iç ve dış uyarılarla uyandırılabildiği bilinçsizlik halidir. Uykuyu komadan ayıran en önemli özellik kişinin uyandırılabilir olmasıdır. Bir insanın, yaşamının yaklaşık 1/3’lük kısmını uyuyarak geçiriyor olmasına rağmen neden uykuya ihtiyaç duyulduğuyla ilgili yeterli bilgiye hala sahip değiliz.
Bilinen bazı gerçeklerden birkaç tanesi ise şu şekildedir: Hayvanlarda uzun süre uykusuz kalmak ölüme yol açabilir, insanlarda ise bu durum zihinsel ve davranışsal bozukluklara neden olabilmektedir. Uykunun yaşamsal enerji depolanmasını, sinir sisteminin aktif olarak gelişmesini, dokuların yenilenmesini ve yaşlanmanın gecikmesini sağlaması nedeniyle önemli olduğu da bir gerçektir.
Uyku Evreleri
Uyku, REM ve NREM adlı uyku evrelerine ayrılmaktadır. REM (Rapid Eye Movement – hızlı göz hareketleri) ve NREM (non REM – REM ’in dışındaki dönem ) olarak açıklanabilir. NREM dönemi, uykuya dalındıktan sonraki ilk yarım ya da bir saatlik dönemdir. Bu dönemde kişi derin uykudadır ve vücudun bazı metabolik faaliyetlerinde yavaşlama ve azalma olduğu için dinlenme bu dönemde olur, diyebiliriz. Bu evrede görülen rüyalar hatırlanmaz. Onun için bu uykuya ‘rüyasız uyku’ da denir. NREM dönemi 4 evreden oluşur. Evre 1, kişi uykuya daldıktan sonraki ilk birkaç dakikalık dönemdir ve bu evrede kişinin uyandırılması daha kolay olur. Diğer evreler ise derin uyku dediğimiz dönemi oluşturur. Uyku korkuları, uykuda konuşma gibi olaylar 4. Evre’de gerçekleşir. NREM evreleri sırasıyla geçildikten sonra tekrar aynı sırayla geri dönülür ve bu dönüşün sonunda REM dönemine gelinir. REM’den sonra tekrar NREM 1. Evre’ye gelinir ve aynı sıra tekrarlanarak bir döngü meydana gelir. Bu döngü yaklaşık 90 dakika sürer. REM döneminde NREM döneminin aksine birçok metabolik faaliyet artar. Bu nedenle bu evre hiç dinlendirici değildir. Aktif rüya bu dönemde görülür. Bir yerden düşüyormuş gibi ani hareketler bu dönemde yaşanır. Kişi uykuda olmasına rağmen belirgin beyin aktivitesi olduğu için bu uykuya ‘Paradoksal Uyku’ da denir. Psikolojik travmaların REM’de atlatıldığı düşünülmektedir. Günlük hayatta farkına varmadığımız bir olayın REM’de farkına varıldığı ve çözüm getirilebildiği düşünülmektedir.
uyku-evreleri

uyku-evreleri
Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalı?
Şahısların sabah uyanma zamanı genellikle REM evresine denk gelir. Bu evrede aktif faaliyetler fazla olduğu için dinlenilmiş gibi kalkılmaz. Dinç bir şekilde kalkmak isteniyorsa NREM döneminin 1. evresinde kalkmak gerekir. Az önce bahsettiğimiz döngünün yaklaşık 90 dakika olduğu düşünülürse bu hesaba göre uyku saatinin ayarlanması güne daha dinç bir şekilde başlamayı ve sağlıklı uyku düzeninin kurulmasını sağlayacaktır. Bu hesaplamada dikkat edilmesi gereken nokta ise her döngüde REM evresinin artarak süresinin 5 ila 30 dakika arasında değişiyor olmasıdır. En ideal uyku saat 22.00 ile 02.00 arasında gerçekleşir. Saat 22.00 vücudun yenilenmesi açısından en verimli zamandır. Ayrıca uyunulacağı zaman ortamın karanlık ve sessiz olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü vücudun gelişimi için önemli olan bazı hormonların bu sürelerde ve ilgili şartların gerçekleşmesi halinde salgılanması artmaktadır.
Sağlıklı Uyku Süresi
Günlük ortalama 7 saat uykunun en verimli uyku süresi olduğu, 8 saatten çok veya 6 saatten az uyuyanlarda ise ölüm riskinin arttığı yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Hatta 8,5 saatten çok veya 4,5 saatten az uyuyanlarda bu riskin %15’in üzerinde olduğu görülmüştür.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. samsunrehberim.com | 2023

Iyzico